Firma Kögel zaprezentuje na targach IAA Transportation 2022 pierwszą lekką naczepę przystosowaną do przeładunku kolejowego. Naczepa Kögel Lightplus Rail oferuje ładowność większą o niemal tonę od innych standardowych wersji naczep, a dodatkowo łączy ekonomiczne i ekologiczne zalety pojazdów lekkiej konstrukcji z wykorzystaniem przyjaznego dla środowiska transportu kolejowego.
W tym celu konstruktorzy z firmy Kögel zmodyfikowali gruntownie ramę naczepy Kögel Cargo Rail i upodobnili ją do konstrukcji lekkich pojazdów serii Lightplus. Głównie dzięki zastosowaniu stali o dużej wytrzymałości i zredukowaniu grubości materiału udało im się znacznie zmniejszyć masę własną naczepy, zachowując przy tym niezmiennie dużą obciążalność.
Już w wersji podstawowej masa jest o 300 kg mniejsza niż w modelu standardowym
Naczepa Kögel Lightplus Rail w wyposażeniu podstawowym ma masę 6060 kg i jest blisko 300 kg lżejsza od standardowej naczepy Kögel Cargo Rail. Model ten zalicza się już i tak do najlżejszych pojazdów w swojej klasie, a jego masa jest około 200 kg mniejsza od porównywalnych pojazdów oferowanych przez konkurencję. Po zastosowaniu opcjonalnych, lekkich elementów konstrukcyjnych, jak wykonane z aluminium obręcze kół, zbiorniki powietrza i podpory siodła, można obniżyć masę własną naczepy Lightplus Rail do 5750 kg.
Jest to doskonały rezultat, ponieważ naczepy przystosowane do przeładunku kolejowego są z reguły znacznie cięższe od naczep przeznaczonych wyłącznie do transportu drogowego. Wynika to ze specjalnie wzmocnionych punktów mocowania w wersji transportu kombinowanego, które w terminalach kontenerowych pozwalają dźwigom podnieść pojazd w czterech punktach, za tzw. krawędzie chwytne i umieścić na wagonie kieszeniowym.
Mniejsza masa własna przekłada się na wymierną oszczędność paliwa
Większa masa własna zmniejsza ładowność naczepy. Wprawdzie obowiązują regulacje wyjątkowe dla pojazdów w transporcie kombinowanym, które pozwalają na zwiększenie dopuszczalnej masy całkowitej do 44 ton między punktem załadunku i rozładunku a najbliższą stacją kolejową, aby zrekompensować tę niedogodność. Jednak regulacja ta nie rekompensuje zwiększonego zużycia paliwa przez ciągnik podczas przejazdu wskutek większej masy zestawu.
W związku z mniejszą masą własną naczepa Kögel Lightplus Rail oferuje nie tylko większą ładowność na trasie przewozu, ale pozwala również na oszczędność paliwa, a tym samym zmniejsza ślad CO2, który bezpośrednio wiąże się ze zużyciem paliwa. Z niezależnych źródeł wynika, że zmniejszenie masy o jedną tonę umożliwia oszczędność oleju napędowego na poziomie 0,6 l / 100 km[1]. Powyższe dane potwierdzają również wstępne obliczenia przy użyciu programu VECTO (Vehicle Emission Calculation Tool), narzędzia Komisji Europejskiej do symulacji i określania emisji CO2 oraz zużycia paliwa przez ciężkie pojazdy użytkowe.
Transport na wagonach kieszeniowych jest możliwy nawet z wyposażeniem podstawowym
Mimo lekkiej konstrukcji naczepy klienci nie muszą obawiać się żadnych ograniczeń w zakresie wykorzystania czy użytkowania pojazdu. W porównaniu z tradycyjnymi modelami przystosowanymi do transportu kolejowego naczepa nie ma żadnych mankamentów. Nawet pojazdy z wyposażeniem podstawowym można przewozić na najpopularniejszych wagonach kieszeniowych typu c, e, f, g, h oraz i. Na życzenie klienta naczepa Lightplus Rail jest dostępna ze składanym zabezpieczeniem przeciwwjazdowym na sprężynach gazowych. Po złożeniu zyskuje się wolne miejsce, co umożliwia załadunek również na wagony kieszeniowe typu a oraz d.
Dzięki modułowej konstrukcji naczep firmy Kögel wszystkie warianty wyposażenia w wersji Cargo Rail są dostępne również w wersji Lightplus Rail. Zalicza się tu rozwiązania branżowe z wyposażeniem do przewozu papieru lub kieszeniami na kłonice do transportu stali oraz podwójną kodyfikację nadwozi FlexiUse.
Pojazd prezentowany na targach został wyposażony we wzmocnione nadwozie Strong & Go, które przy zwartej formacji ładunku, np. napojów, umożliwia wyjątkowe łatwe zabezpieczenie ładunku, a także spełnia wytyczne Daimler 9.5 bez listew wkładanych. Ponadto pojazd jest wyposażony w oś naczepową Kögel KTA NOVUM w wersji Rail z dzielonym miechem pneumatycznym do załadunku kolejowego.
Ekspozycyjny pojazd targowy z osłoną aerodynamiczną OptiFlow
Goście obecni na targach będą mogli zobaczyć na naczepie Lightplus Rail również zamontowaną z tyłu owiewkę OptiFlow Tail. Zamontowany system optymalizuje aerodynamikę z tyłu naczepy i zmniejsza zużycie paliwa przez ciągnik – szczególnie przy dużej prędkości – nawet o 1,1 l / 100 km, a także emisję CO2.
[1]Raport BASt, zeszyt F 103: „Techniczne możliwości redukcji emisji CO2 przez pojazdy użytkowe”, 2015)
Firma Kögel należy do wiodących producentów naczep w Europie. Firma Kögel od ponad 85 lat oferuje najwyższej jakości pojazdy użytkowe i rozwiązania na potrzeby firm transportowych i budowlanych, oparte na myśli inżynierskiej „made in Germany”. Firma Kögel uważa za swój obowiązek projektowanie rozwiązań transportowych i logistycznych w sposób przyjazny dla środowiska i klimatu. Motto firmy „Economy meets Ecology – Because we care” to zobowiązanie: Firma Kögel wspiera swoich klientów doskonałymi kompetencjami, dogłębną znajomością branży, a przede wszystkim trwałymi, ekologicznymi i ekonomicznie zrównoważonymi produktami. Siedziba i główny zakład produkcyjny firmy Kögel Trailer GmbH znajdują się w bawarskiej miejscowości Burtenbach. Firma Kögel posiada również zakłady i siedziby w Ulm (DE), Duingen (DE), Choceniu (CZ), Weronie (IT), Gallur (ES), Kampen (NL), Corcelles-en-Beaujolais (FR), Schärding (AT), Padborg (DK) oraz w Moskwie (RU).
Kögel Trailer GmbH
Am Kögel-Werk 1
89349 Burtenbach
Telefon: +49 (8285) 88-0
Telefax: +49 (8285) 88-905
http://www.koegel.com
Bereichsleiter Marketing & Öffentlichkeitsarbeit
Telefon: +49 (82) 8588-12318
E-Mail: Maximilian.Franz@koegel.com